Polonia Christiana nr 43: Gra o kobietę

with Brak komentarzy

polonia christiana nr 43Ukazał się kolejny numer magazynu katolickiego „Polonia Christiana”. Tym razem redakcja wyszła naprzeciw święta 8 marca, publikując numer z tematem przewodnim „Gra o kobietę”. Co zatem znajdziemy na 96 stronach kolorowego, elegancko prowadzonego czasopisma?

Twórcy „Polonia Christiana” wyzbyli się złudzeń. Współczesna kondycja duchowa płci pięknej to równia pochyła, po której zjechał już współczesny mężczyzna. To kryzys kobiecości, którego objawy dostrzegamy każdego dnia. Jak pisze Jerzy Wolak, bitwa o kobietę rozpoczęła się pewnego cichego wieczoru w ogrodzie Eden i jako ciche, podskórne zmaganie trwała w istocie od wieków, by w drugiej połowie minionego stulecia zdecydowanie wysunąć się na plan pierwszy. Dziś natomiast nadszedł czas jej kulminacji. W tej batalii kobieta na pierwszy rzut oka wydaje się ważną stroną, istotnym czynnikiem decyzyjnym, w rzeczywistości jednak jest co najwyżej szeregowym żołnierzem, najczęściej zaś – ofiarą. A przede wszystkim – największą przegraną.

W numerze Krystian Kratiuk rozprawia się z rzekomo prawicowymi autorami powieści, które masowo zaczęła pochłaniać młodzież. Młody człowiek, który interesuje się czymś więcej niż stanem baterii swojego tabletu, poświęcający swój wolny czas na lekturę „prawicowych tygodników”, ma prawo wyprowadzić dość logiczny wniosek, że skoro prawicowi celebryci pisują w „prawicowych” pismach, to i tworzona przez sporą część tego grona – a jakże! – literatura piękna również charakteryzuje się konserwatywnym zabarwieniem. Tymczasem efekt spotkania z beletrystyką „prawicowych” autorów może w najlepszym wypadku przynieść spore rozczarowanie. Gorzej, jeśli czytelnik uzna, iż dzieła te rzeczywiście promują wartości konserwatywne. I zacznie się nimi kierować…

Tym razem warto rozpocząć lekturę pisma od samego początku, a więc od edytoriala autorstwa redaktora naczelnego – Sławomira Skiby. Kreśli on niesamowitą perspektywę końca obecnego wielowarstwowego kryzysu (moralnego, geopolitycznego i gospodarczego), opartą na głębokiej wierze. „Można by banalnie rzec, że historia się powtarza i jak na jej ironię przystało, po ponad półtora tysiąca lat cywilizowany świat znów stanął u swego kresu. Kończy się cywilizacja, jaką znamy, a wraz z nią cała rewolucyjna dekadencja. Za sprawą Bożej sprawiedliwości i Bożego miłosierdzia zbliżamy się do wodospadu historii – czasu oczyszczenia, który zrodzi nową cywilizację. I jedno jest pewne – na przekór wszystkim wrogom – będzie to cywilizacja chrześcijańska bardziej niż kiedykolwiek” – czytamy w artykule redaktora Skiby.

43. numer „Polonia Christiana” można nabyć na stronie internetowej Księgarni Kontrrewolucji. Link do strony: PoloniaChristiana-nr43.

Leave a Reply